Avrupa ÇAYDER'den Suriye'deki mağdurlara yardım eli

Avrupa ÇAYDER'den Suriye'deki mağdurlara yardım eli
Herne / ALMANYA - Merkezi Almanya'nın Gladbeck şehrinde yer alan Avrupalı Çaycumalılar Kültür ve Dayanışma Derneği (ÇAYDER) Herne'de, Suriye'deki Müslüman mağdurlar yararına yardım gecesi düzenledi. Geceye, Türkiye'den Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof.Dr. Muhiddin Okumuşlar ve Eğitimci Yazar Musa Mert katıldı.

    Kuran-ı Kerim'in okunmasıyla başlayan gecede açılış konuşmasını derneğin genel sekreteri Mustafa Tığlı yaptı. Tığlı, Suriye başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde yardım bekleyen Müslümanlar olduğunu söyledi.

 

       Tığlı konuşmasının devamında şunları söyledi:

 

       "ÇAYDER, kurulduğu günden beri insanların takdirini toplamış bir dernek ol

 

arak her zaman toplumun yararına çalışmalar yapmıştır. Dernek olarak eğlenceden ziyade insanlara destek olan etkinlikler ile anılmak istiyoruz. İnsanlarımızın bilgilendirmek amacıyla Türkiye'den iki değerli insanı buraya davet ettik. Suriye'de yaşanan büyük ve acı bir dram var. Çocuklar öldürülüyor, kadınlara hunharca tecavüz ediliyor. Bizlerin buna sessiz kalması beklenemez. Aç kalan binlerce insan var. Bu insanlara acilen tıbbi yardım, giyecek ve içecek yardımı yapılması gerekiyor. Ne yazık ki tüm dünya burada yaşanan zulme sessiz kalmış durumda. Biz, ÇAYDER olarak geceden elde edilecek gelir ile oradaki ihtiyaç sahiplerine tıbbi malzeme yardımında bulunmayı hedefliyoruz. Dernek olarak bu tür etkinliklerimiz devam edecek" dedi.

 

       Prof.Dr. Muhiddin Okumuşlar, Avrupa'da yaşayan Müslümanları takdir ettiğini belirterek, ailelerin çocuklarının eğitimlerine önem vermelerini istedi. Okumuşlar, "Sizler vatanınızdan uzakta değerlerinize sahip çıkıyorsunuz. Sizleri takdir etmemek elde değil. Burada hem kolay, hem de zor şartlardasınız. Kolay diyorum, maddi anlamda ve eğitim anlamında kolay şartlardasınız. Zor olan ise buradaki yaşam tarzı içerisinde çocuklarınıza dinlerini ve dillerini öğretiyorsunuz. Değerlerinize sahip çıkıyorsunuz. Suriye'de büyük zulüm var. Büyükler uyguladıkları politika ile çocukları katlediyorlar. Bu kabul edilecek bir durum değil" şeklinde konuştu.

 

       Eğitimci Yazar Musa Mert ise ÇAYDER'i kutladı. Mert konuşmasında, "ÇAYDER güzel bir hizmete imza attı. Bu tür etkinlikleri yapmak gerçekten emek istiyor. Suriye'de büyük bir dram var. Ne yazıkki dünya burada sessiz. Yapılan yardımların ulaşmasında bile zorluklar yaşanıyor. Müslümanlar, ben değil, biz demeyi öğrenmeli. Ben dediğimiz sürece bu tür zulümlerle karşı karşıya kalmaya devam ederiz. İslam'da öteki diye bir kavram yoktur. Hepimiz biriz. Vücudun organları gibiyiz. Kopmamız söz konusu olamaz. Suriye'deki ve dünyanın her yerindeki Müslümanlardan sorumluyuz. Onları yok sayamayız.. O zaman bu kardeşlerimize desteklerimizi esirgemeyelim" dedi.

 

       Gece, Semazen gösterisi, şiirler ve ilahiler ile devam etti. Gecede, Suriye'deki mağdurlar yararına bir de çekiliş düzenlendi. 
 
     Haber: Mustafa Tığlı
     Herne - ALMANYA
     haberiklimi.net
     persembeninsesi.com
     zonguldakdenge.com