Değerler Eğitimi Projesi

Değerler Eğitimi Projesi
Balıkesir Değerler Eğitimi Projesi tanıtım toplantısı Valimiz Ahmet TURHAN´ın Katılımıyla Yapıldı. Valimizin konuşmasının ardından program Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.Nevzat AŞIK, Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yrd. Doç.Dr.Muhittin OKUMUŞLAR ve Konya İli Selçuklu İlçesi İsmail Hakkı Tonguç İmam Hatip Ortaokulu öğretmeni Musa MERT, Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli Sadettin ŞİMŞEK’in sunumlarıyla devam etti.

     Balıkesir Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce yürütülen “Değerler Eğitimi Projesi” tanıtımı kahvaltı bir program ile başladı.

 
       Programa Balıkesir Valisi Ahmet TURHAN, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahir ALKAN, Altıeylül Kaymakamı Bayram GALE, Karesi Kaymakamı Ahmet ERDOĞDU, Milli Eğitim Müdürü Sabri CANER, Milli Eğitim Şube Müdürleri, Okul Yöneticileri ve öğretmenler katıldı.


        Vali Ahmet TURHAN törende yaptığı konuşmada projenin önemine değinerek, “Eğitimde çok ciddi değişim ve gelişim içerisindeyiz. Eğitime gönül veren öğretmenlerimiz bu projede değerlerimize sahip çıkarak büyük pay sahibi olacaklar. dedi.


        Bu projenin başarılı olacağına inandığını söyleyen Valimiz TURHAN, öğretmenlerden öğrencilere öncelikli olarak üç şeyi öğretmelerini istedi. Valimiz TURHAN, “Çocuklarımıza üç şeyi öğretmelisiniz. Teşekkür etme, özür dileme ve yere çöp atmama. Basit olan kurallarla çocuklarımızı bilinçlendirmeniz daha kolay olacak. Çevre bilinci olan bir çocuk arkadaşlarıyla kavga etmiyor, büyüklerine saygı gösteriyor. Özellikle bu üç alanda çocuklarımızı bilinçlendirmenizi istiyorum. Böylece çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan uzak kalacaklarına inanıyorum. İhmal edilen her çocuğumuz karşımıza hiç beklemediğimiz bir şekilde çıkma ihtimali var. Eğitimde ihmal söz konusu olmamalı. Kültürel faaliyetler önemli. Çocuklarımızın kendine güvenlerini sağlamak, hayatta başarılı ve mutlu olmaları için, sosyal kültürel sportif faaliyetler içerisinde yer almalıdırlar. Bu açıdan önemli bir proje. Projenin sağlıklı yürütüldüğü takdirde Türkiye’ye örnek olabileceğine inanıyorum” dedi.


        Vali TURHAN konuşması “Biz gençlerimizin iyi eğitim almalarını, donanımlı yetişmelerini ve bunlar kadar önemli olan iyi birer insan olmalarını istiyoruz.” diye tamamladı.

 
        Milli Eğitim Müdürü Sabri CANER, Gençlerimizin insani, milli, manevi ve etik değerlere sahip olarak yetişmeleri bağlamında da çalışmalar yapmaktayız. Ahlak ve görgü kurallarını öğrenmiş öğrenciler yetiştirmeyi hedefliyoruz.”dedi.


        Projeyle, çocuklara sağlıklı kişiliğin temel taşlarını oluşturan toplumsal ve evrensel değerleri kazandırmak, kişilik ve karakterlerinin her yönüyle gelişmesini sağlamak, milli, manevi, kültürel, toplumsal ve evrensel değerlerle donanmış ve bu değerlerle yaşamayı yaşam biçimi haline getirmiş bireyler olarak yetiştirilmesi hedeflenmektedir. 
    Konuşmaların ardından Dokuz Eylül İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat AŞIK, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Muhittin OKUMUŞLAR ve Konya İli Selçuk İlçesi İsmail Tonguç İmam Hatip Ortaokulu öğretmeni Musa MERT, Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE biriminde görevli Proje Koordinatörü Sadettin ŞİMŞEK birer sunum gerçekleştirdi. (5.12.2013)

 

Ajanslar

http://balikesir.meb.gov.tr