Eğitimci Yazar Musa Mert: Allah'ın ilk emri 'OKU

Eğitimci Yazar Musa Mert: Allah'ın ilk emri 'OKU
Eğitimci Yazar Musa MERT, 18 Mayıs 2015 Pazartesi günü Konya Karatay Ayşe Hüseyin Özkan Ortaokulunda, okumanın önemini anlattı. Eğitimci Yazar Musa Mert konuşmasında; "Allah'ın ilk emri 'OKU!' değildir!" dedi.

  Eğitimde Kaliteyi İyileştirme (Ekip 42) Projesi kapsamında Karatay Ayşe Hüseyin Özkan Ortaokulu Kitapseverler Topluluğunun hazırladığı imza ve söyleşi programının konuğu Eğitimci Yazar Musa MERT’ti.

 

     Asıl mesleğinin “öğretmenlik” olduğunu, diğer vasıfların teferruat olduğunu vurgulayan MERT, Konya’da pek çok okulda uyguladıkları “Kitap Dostları Projesi”nin temellerini bu okulda attıklarını ifade etti.

 

     En yüce eylemlerden birisi olan “okuma”nın insana has olduğunu vurgulayan yazar, yeryüzündeki her şeyin insan için olduğunu, bu yüzden varlığımızın çok “özel” olduğunu da ifade etti.

 

     MERT, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İnsanın hafızasındaki kelimenin çokluğu hayal dünyasının, düşünce dünyasının büyüklüğüyle birebir alakalıdır. Hafızasında 500 kelime bulunan bir insan ile 5.000 kelime bulunan bir insanın düşünce dünyaları asla bir olmaz. Bu yüzden çok okumalıyız. Okudukça ufkumuz da hayal dünyamız da açılacaktır.”

 

     Bu arada Allah’ın ilk emrinin sadece “OKU” olmadığını “Yaratan Rabbin adıyla oku” olduğunu belirten yazar, bu emrin gereği gibi uygulanmadığı zamanlarda çok yanlış uygulamalara sebep olabileceğini söyledi. Yaratan Rabbin adıyla okuyanların insanlığa faydalı kişiler olduğunu, attıkları her adımda defterlerine “sevap” yazıldığını da belirtti.

 

     Dinleyenlerin büyük bir zevk aldığı programda Musa MERT, herkese bir dua söyleterek noktayı koydu: Allah’ım faydasız ilimden, senden korkmayan kalpten, doymak bilmeyen nefisten ve kabul olmayan duadan sana sığınırım.”

 

     Ayşe Hüseyin Özkan Ortaokulu’ndaki bu etkinliğe Konya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Servet ALTUNTAŞ ve Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer BÜYÜKMANAV’ın yanı sıra çok sayıda idareci, öğretmen ve öğrenci katıldı.

 

Söyleşinin bitmesinin ardından Eğitimci Yazar Musa Mert “Ne Dedimse Kendime” adlı kitabını öğrencilere imzaladı.

 

     Atilla YARAMIŞ

     haberiklimi.net

    konya.meb.gov.tr