En Hayırlı Halka

En Hayırlı Halka
Günlerden bir gün Peygamber Efendimiz, eşlerine ait odaların birinden çıktı, Mescide girdi. Mescitte iki ayrı topluluk gördü. Her bir topluluk kendi aralarında halka olmuş oturuyorlardı. Bakın, Peygamberimiz (s.a.s) ne yaptı?

 

     Günlerden bir gün Peygamber Efendimiz, eşlerine ait odaların birinden çıktı, Mescide girdi. Mescitte iki ayrı topluluk gördü. Her bir topluluk kendi aralarında halka olmuş oturuyorlardı.

     Onların bu durumu Peygamberimizin dikkatini çekti. Ne yaptıklarını merak edip bir süre onları izledi. Baktı ki halkaların birinde insanlar Kur’an okuyor ve Allah’a dua ediyor. Diğer halkadakiler ise Kur’an ayetlerini anlamaya çalışmakla, ilim öğrenip, birbirlerine ilim öğretmekle meşguller.

     Peygamber Efendimiz onlara doğru yürüdü.  İnsanlar merakla onu izlemeye başladılar. Yanlarına kadar gidip durdu. Oradakiler iyice dikkat kesilmişlerdi. Acaba Peygamberimiz ne yapacaktı?

     Güzeller güzeli Peygamberimiz,

     — Her ikisi de hayır üzeredir, sözleriyle her iki grubu da tebrik etti. Öyle ya, Kur’an okuyup dua etmek de, ilim öğrenip öğretmek de güzel davranışlardı.

     Sonra, halkalardan birine işaret edip,

     — Şunlar Kur’an okuyor, Allah’a dua ediyor. Allah dilerse istediklerini onlara verir, dilemezse vermez, dedi. Arkasından diğer grubu göstererek,

     — Bunlar ise ilim öğrenip öğretiyorlar, buyurdu.

     Peygamberimizin sözleri bununla bitmedi.

     Peki, bundan sonra ne söyledi ve ne yaptı dersiniz?

     Haydi, tahmin edin.

     ...

     Evet. Halkalardan birine katılmayı tercih etti. Önce,

     — Ben de bir muallim olarak gönderildim, buyurdu. Sonra da ilim halkasına gidip aralarına oturdu.(*)

     Mesaj anlaşılmıştı.

     [ Musa Mert ]

     Diyanet Çocuk Dergisi, Temmuz 2015, s. 6, 7.


(*) İbn Mace, Mukaddime 17.