MÜSİAD'ın Konuğu Musa MERT: İbadette asıl olan niyettir

MÜSİAD'ın Konuğu Musa MERT: İbadette asıl olan niyettir
Niyetin çok önemli olduğunu belirten Eğitimci Yazar Musa Mert, “Niyet, ibadeti adet, adeti ibadet yapar. Sıradan bir davranışımız bile niyet sayesinde ibadet olurken, yine niyet sebebiyle ibadetimiz sıradan bir davranış haline gelebilir. Mesela namaz gibi önemli bir ibadet, Allah için olmayınca sadece jimnastik hareketlerinden ibaret oluverir” dedi.

   MÜSİAD'ın konuğu Musa Mert oldu.

 

     MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantılarına ilahiyatçı Musa Mert konuk oldu. İlmihal sohbetinin yapıldığı Cuma toplantısında Mert, niyet konusunda katılımcılara konuşma yaptı.

 

     MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantılarında ilmihal sohbetine ilahiyatçı Musa Mert konuk oldu. MÜSİAD Konya Şubesi toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya ilgi yoğundu.

     Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantıları Komisyon Başkanı Lokman Koyuncuoğlu, “Bundan sonra hasbihal programları öncesinde Musa Mert hocayla kısa ilmihal sohbetleri yapacağız. Günümüzde en çok ihtiyacımız olan Peygamber Efendimizin yaşayışını tam olarak hayatımıza yansıtmak. Bu sohbetlerimizle hem temel dini bilgilerimizi tekrarlayacağız hem de Peygamber Efendimizin örnek hayatından kesitleri Hadis-i Şerifler çerçevesinde öğreneceğiz. Musa Mert, Milli Eğitim Bakanlığının Siyer ve Kur’an’ı Kerim ders kitaplarının yazım heyetinde yer alan bir isim” dedi.

 

      Açılış konuşmasının ardından sözü alan İlahiyatçı Musa Mert, “İnsan unutkan bir varlıktır. Sürekli hatırlatmaya ihtiyacımız var. İmam Nevevi pek çok eseri yanında, '40 Hadis' eseriyle de İslam dünyasında önemli bir isim. İmam Nevevi bu eserinde, İslam’ın özünü teşkil eden hadisleri seçerken en başa ‘Ameller niyetlere göre değer kazanır’ hadis-i şerifini, yani niyetler konusunu koymuş. Aslında İslam’ın merkezinde bu yatıyor. Hayatta bulunmamızın anlamında da niyet yatıyor” dedi.

 

     "Peygamber Efendimiz (s.a.) Mekke’yi çok seviyor ama hicret nedeniyle terk etmek zorunda kalıyor" diyen Musa Mert, “Müslümanlar her şeylerini Mekke’de bırakarak Medine’ye hicret ediyorlar. Medine halkı onları bağırlarına basıyorlar. Hicret çok önemli bir ibadet. Hicret döneminde bütün Müslümanlar dinlerini yaşamak için memleketlerinden ayrılırken onlardan bir tanesi farklı bir sebepten dolayı yola çıkıyor. Bu adam, sevdiği kadının Müslüman olması ve hicret etmesi nedeniyle Müslüman oluyor, Mekke’yi terkedip Medine’ye geliyor. Konu Peygamber Efendimiz’e (s.a.) ulaşıyor. O da ‘Ameller niyetlere göre değer kazanır’ buyuruyor. İslam için hicret edenlere 'Allah ve Resulü yolunda muhacir' denirken, Efendimiz’in (s.a.) bu açıklaması üzerine o adama, kadının adı Ümmü Kays olduğu için 'Ümmü Kays’ın muhaciri' diyorlar. Bence Müslümanlar olarak bundan korkmalıyız” şeklinde konuştu.

 

     Niyetin çok önemli olduğunu belirten Mert, “Niyet, ibadeti adet, adeti ibadet yapar. Sıradan bir davranışımız bile niyet sayesinde ibadet olurken, yine niyet sebebiyle ibadetimiz sıradan bir davranış haline gelebilir. Mesela namaz gibi önemli bir ibadet,  Allah için olmayınca sadece jimnastik hareketlerinden ibaret oluverir” dedi.

 

     Yaptığımız işlerde Allah adına başlamanın önemine dikkat çakan Musa Mert, “Yaptığımız her işi Allahın adına, O’nun izniyle, O’nu razı olacağı şekilde, O’nun rızası için yapmamız gerekiyor. Allah ismi Rabbimizin bütün isimlerini içine alıyor. Yani, yaptığımız o işi Allah’ın bütün isim ve sıfatlarıyla yapıyoruz anlamını taşıyor. Besmelede bir de Rahman ve Rahim isimlerini anıyoruz. Sadece besmeleyi yaşasak hayatımız Müslüman’ca bir hayat olur. Çünkü hiçbir kötülüğü Allah adına yapamayız” dedi.

 

     Allah’ın rahmetinin çok geniş olduğuna da işaret eden Mert, “Açıkçası Allah’ın bu büyük rahmeti neticesinde, yapılan kötülüğe birebir günah yazılırken, yapılan bir iyiliğe, en az on kat sevap verdiğini düşünürsek;  cehenneme gitmek neredeyse imkansızdır. İnsan yine de cehenneme gitmeyi nasıl oluyor da başarıyor, şaşılacak bir durum doğrusu.” dedi.

 

     Toplantının sonunda MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantıları Komisyon Başkanı Lokman Koyuncuoğlu, günün anısına İlahiyatçı Musa Mert’te seccade hediye etti.

 

     Ajanslar

     MÜSİAD Konya

     Yeni Haber Gazetesi