Zor Tercih

Zor Tercih
Değirmen çekmekten elleri nasırlanmıştı. Su taşımaktan su tulumu omuzunda iz yapmıştı. Ot süpürgeyle ev süpürmekten üstü başı toz içinde kalırdı. Bir hizmetçi tutacak imkânları da yoktu. Üstelik o bir devlet başkanı kızıydı.

     Hz. Ali (r.a.) ve eşi Hz. Fatıma (r.a.) sıkıntılı günler yaşıyordu.

     Hz. Ali (r.a.) evin geçimi için çalışırken Hz. Fatıma (r.a.) da evin işlerini görüyordu. Peygamber Efendimiz’in (s.a.s.) sevgili kızı Fatıma (r.a.), elleriyle değirmen çekerdi. Değirmen ellerinde iz bırakmıştı. Su tulumuyla su taşırdı. Tulum da omzunda iz yapmıştı. Ot süpürge ile ev süpürmekten üstü başı toz içinde kalırdı. Bir hizmetçi tutacak imkânları da yoktu.

     Onun bu durumuna üzülen Hz. Ali, eşi Hz. Fatıma’ya, Peygamberimiz’e (s.a.s.) gidip bir yardımcı istemesini rica etti.  Peygamber Efendimiz (s.a.s.) devlet başkanıydı ve bu konuda belki onlara yardımcı olabilirdi.

     Hz. Fatıma, doğruca Peygamberimiz’in (s.a.s.) yanına gitti. Misafirlerinin olduğunu görünce rahatsız etmek istemedi ve geri döndü. Ertesi gün Peygamber Efendimiz (s.a.s.) onun yanına geldi ve kızına,

     — İhtiyacın neydi, sordu.

     Bu sefer Hz. Fatıma utandı, sustu. Babasına bir şey diyemedi.  Hz. Fatıma derdini söyleyemeyince, eşi Hz. Ali söz alıp durumu anlattı.

     Yardımcı olabilecek hizmetçiler vardı fakat Peygamberimiz (s.a.s.) o hizmetçileri daha çok ihtiyacı olan insanlara yardım için göndermeyi düşünüyordu. Kızı Fatıma, zorlansa da kendi işini görebilecek durumdaydı. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) Hz. Fatıma’ya şu tavsiyede bulundu:

     — Ey Fatıma, Allah'tan kork, Rabbinin emrini yerine getir, eşinin hizmetini gör. Yatağına yatınca otuz üç defa ‘sübhanallah’, otuz üç defa ‘elhamdülillah’, otuz dört defa da ‘Allahü ekber’ de. Hepsi yüz eder. Bu senin için hizmetçiden daha hayırlıdır.

     Durumu anlayan Hz. Fatıma da şöyle dedi:

     —Ben Allah'tan da, Peygamberinden de razıyım.

     Hz. Fatıma bu davranışıyla, çektiği sıkıntılara rağmen büyük bir olgunluk göstermiş, başkalarını kendisine tercih etmişti.

     [ Musa Mert ]

     (Diyanet Çocuk Dergisi, Mayıs 2014, sayfa: 6, 7)